Zaujímavosti

Dizajn bez názvu (1).jpg

LIST VLASTNÍCTVA (ČASŤ 2.)

06.10.2021

Z predchádzajúceho článku (www.dreamreal.sk/poradna/list-vlastnictva-cast-1-/) už viete aké listy vlastníctva poznáme. Že by si ho mal pozrieť každý, kto ma záujem nejakú nehnuteľnosť kúpiť, ale aj ten, ktorý ju chce predať. Vďaka jeho kontrole môžete predísť nechceným komplikáciám a prieťahom. Aby ste si však list vlastníctva vedeli skontrolovať, potrebujete si ho najprv vedieť vyhľadať či zaobstarať a práve tejto problematike sa v tomto článku bude podrobnejšie venovať.

 

V prvom kroku si musíte odpovedať na otázku: Potrebujem LV využiteľný na právne účely alebo mi postačuje forma LV, ktorá má iba informatívny charakter?  

 

Elektronický výpis z listu vlastníctva si môžete nájsť pohodlne cez počítač (či iné zariadenie) na jednej z internetových stránok Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Asi najznámejší z nich je https://www.katasterportal.sk/kapor/, kde si môžete konkrétny LV vyhľadať podľa rôznych kritérií ako:  

  • Vlastníka, je vhodné zvoliť, ak viete jeho meno či dátum narodenia,
  • Listu vlastníctva, je vhodné zvoliť, ak viete číslo LV,
  • Parcely, je vhodné zvoliť, ak viete číslo parcely,  
  • Stavby, je vhodné zvoliť, ak viete jej súpisné číslo stavby alebo
  • Byt / nebytový priestor, je vhodné zvoliť, ak viete súpisne číslo domu, číslo vchodu a číslo bytu či nebytového priestoru.  

 

Toto vyhľadávanie nájdete v ľavej časti stránky. Po výbere kritéria vyhľadávanie je potrebné zadať Kraj, Okres, Obec, Katastrálne územie (v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza) a tiež vybrané kritérium vyhľadávanie. Ak máte všetky údaje vypísané, už iba zadáte overovací kód a kliknete na vyhľadať a následne vytvoriť zostavu.

 

lv-c2-1v2.jpg

 

Požadované údaje potrebné na vyhľadanie listu vlastníctva nájdete napríklad v kúpnej alebo inej zmluve (darovacej či v uznesení o dedičstve), ktorou majiteľ nehnuteľnosť nadobudol. Ako záujemca o kúpu si môžete dané údaje opýtať priamo od majiteľa alebo Vášho realitného makléra.

 

Ak túto možnosť nemáte, ale poznáte presnú adresu (kde sa nehnuteľnosť nachádza), využite  Mapový klient ZBGIS https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster. Adresu zadajte do vyhľadávacej lišty (s lupou) a potvrďte . Potom, čo sa Vám zobrazí mapa s vyhľadanou parcelou, je potrebné ju kliknutím označiť a v ľavej časti stránky sa Vám objavia informácie o parcele, jej vlastníkoch ale aj súpisnom čísle stavby (ak na parcele stojí) alebo samotný list vlastníctva (čiastočný aj úplný).

 

lv-c2-2v2.jpg

 

POZOR: Údaje uvedené na LV vytvorenom cez katastrálny portál či BZGIS nemusia byť v čase vyhotovenia výpisu aktuálne. Je potrebné si preto všimnúť čas, ku ktorému sú údaje platné. Ten je uvedený na LV v pravom dolnom rohu dokumentu (na LV z Katasterportálu), alebo pravom hornom rohu dokumentu (na LV z Mapového klienta ZBGIS). Ak potrebujete aktuálne údaje, vyberte si radšej LV určený na právne účely, ktorý je aktuálny k termínu jeho vystavenia.

 

Výpis z listu vlastníctva určený na právne úkony Vám vydajú v listinnej podobe, a to na:

 

  • KATASTRI, teda konkrétne na Katastrálnom odbore Okresného úradu, ktorý sídli napríklad v Košiciach na Južnej triede 82 (LV Vám vydajú na počkanie počas stránkových hodín),
  • na ktorejkoľvek pobočke SLOVENSKEJ POŠTY (kde Vám ho môžu vydať na počkanie, ale môžete na neho čakať aj 1 deň).

 

Za vystavenie tohto typu LV zaplatíte správny poplatok vo výške 8,- € (za každých aj začatých 20 parciel, 20 stavieb, 20 bytov alebo nebytových priestorov v rámci jedného výpisu). Navýšená správny poplatok za LV sa Vás, teda bude týkať v prípade ak si napríklad vyžiadate úplný list vlastníctva bytového domu (kde je viac ako 20 bytov) a pod.

Správny poplatok môžete uhradiť v hotovosti či platobnou kartou, ak si ho vyberáte na pošte alebo elektronickým kolkom (e-kolkom), ak si ho vyberáte na Katastri.

 

E-kolok je možné zakúpiť prostredníctvom:

  • webovej aplikácie eKolok, (tzv.  Virtuálny kiosk)  na webovej stránke https://m.ekolky.gov.sk/Login.aspx a zaplatiť ho elektronicky. Nezabudnite si ho vytlačiť a zobrať na kataster so sebou.
  • samoobslužnom platobnom zariadení (tzv. kiosku), ktorý nájdete priamo v priestoroch katastra. Ten príma platbu v hotovosti aj platobnou kartou.

 

Ak si nie ste istý, aký kolok potrebujete, pracovníci katastra Vám s radosťou poradia a ak si náhodou kúpite nesprávny kolok, tak nezúfajte. Je možné ho vrátiť na pobočke SLOVENSKEJ POŠTY počas trvania jeho platnosti (ktorá je uvedená na kolku).

 

Pozor: Ak chcete získať LV s plombou (na ktorom prebieha konanie), choďte si ho vybrať na kataster. Na pošte Vám ho nevydajú a vrátia Vám už zaplatený poplatok.

 

Verím, že Vám dané informácie boli prospešné a v článku ste našli všetko, čo ste sa o vyhľadaní a získaní LV chceli dozvedieť. V 3. časti tohto seriálu Vám poradím ako listu vlastníctva porozumieť a čo je potrebné si na ňom všímať.

 

Ak chcete predať či kúpiť nehnuteľnosť, alebo potrebujete poradiť v oblasti realít, neváhajte sa na mňa obrátiť:

Ing. Štefan Gregor

Licencovaný realitný maklér NARKS

Tel. :      +421 948 311 511

Mail :     gregor@dreamreal.sk

Viac informácii, realitných Tipov a zaujímavých nehnuteľnosti na predaj nájdete na mojej FB stránke: https://www.facebook.com/realitysgregorom

 

Späť na zoznam článkov
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Viac informácií Súhlasím