Zaujímavosti

REALITNÁ PORADŇA (2).jpg

Titul nadobudnutia

09.12.2021

Žiadal už od Vás niekto titul nadobudnutia a Vy Ste nevedeli čo to vlastne chce?
V nasledujúcich riadkoch Vám to prezradím :) A dozviete sa omnoho viac.

Čo je titul nadobudnutia?

 

Titul nadobudnutia je zmluva či iný dokument, ktorou Ste ako majiteľ svoju nehnuteľnosť získali či nadobudli.

 

Najčastejšie sa môže jednať o:

  • Kúpnu zmluvu (v prípade kúpi nehnuteľnosti),
  • Zámenná zmluva (ak Ste realizovali výmenu nehnuteľnosti),
  • Darovaciu zmluvu (ak Vám bola nehnuteľnosť darovaná),
  • Rozhodnutie / Uznesenie / Zápisnicu o dedičstve (ak Ste nehnuteľnosť zdedili),
  • Zmluvu o prevode bytu do osobného vlastníctva (v prípade, že Ste si odkúpili pôvodne družstevný byt),
  • Dohodu o zrušení a vysporiadaní BSM (napríklad v prípade rozvodu),
  • a iné ...

To, aký je Váš titul nadobudnutia, ako aj dátum jeho zápisu (termín kedy Ste nehnuteľnosť právne nadobudli) nájdete aj na liste vlastníctva, konkrétne v časti B: Majetková podstata (pod špecifikáciou vlastníka).

 

V prípade, ak majiteľ nadobúdal nehnuteľnosť postupne (po častiach), má každá nadobudnutá časť vlastný titul nadobudnutia. Časť nehnuteľnosti Ste mohli kúpiť, časť zdediť a časť Vám mohla byť napríklad darovaná.

 

titul-nadobudnutia-obr-c-1.jpg

 

Kedy môžete titul nadobudnutia potrebovať?

 

Najčastejšie Vám tento dokument bude nápomocný v prípade, ak Ste sa rozhodli svoju nehnuteľnosť predať.

Ukáže Vám právny stav a okolnosti nadobudnutia nehnuteľnosti, ale aj špecifikáciu nehnuteľnosti vrátane jej príslušenstva.  Vďaka tomu poslúži ako podklad pre prípravu kúpnej, či inej zmluvy.

 

Budete ho potrebovať aj v prípade, ak Váš kupujúci chce financovať kúpu prostredníctvom hypotekárneho úveru. Nato, aby mu banka úver poskytla, musí prejsť kupujúci a samotná nehnuteľnosť schvaľovacím procesom. Jeden z dokumentov, ktoré banka v rámci schvaľovania úveru posudzuje, je práve aj titul respektíve tituly nadobudnutia (ak ich je viacero). Niekedy si titul nadobudnutia od Vás vyžiada aj znalec, ktorý robí znalecký posudok k nehnuteľnosti a použije jeho kópiu ako prílohu.

 

Čo robiť, ak titul nadobudnutia nemáte?

 

Ak ste svoj titul nadobudnutia stratili alebo odložili tak dobre, že ho aktuálne neviete nájsť, môžete získať jeho kópiu na Katastri. Keďže sa však nejedná o verejne dostupné  informácie (ako pri liste vlastníctva), vydá kataster kópiu titulu nadobudnutia iba aktuálnemu vlastníkovi nehnuteľnosti alebo ním splnomocnenej osobe. Podpis vlastníka na plnej moci však nemusí byt úradne overený.

 

Kataster Vám na predchádzajúce požiadanie:

  • vyhotoví úradne overenú fotokópiu alebo
  • pripraví titul nadobudnutia k nahliadnutiu.

 

Obe možnosti sú spoplatnené. Pri úradne overenej fotokópii zaplatíte za každú stranu 2,- € a okrem samotnej zmluvy Vám dajú aj rozhodnutie o povolení vkladu. Získať kópiu titulu nadobudnutia bez toho aby Vám dali aj rozhodnutie nie je možné.

Ak však máte so sebou telefón s dobrým foťákom, môžete si vyžiadať titul nadobudnutia k nahliadnutia a odfotiť si ho či naskenovať. V takom prípade zaplatíte správny poplatok vo výške 3,- €. Poplatok môžete uhradiť na mieste prostredníctvom Kiosku.

 

Titul nadobudnutia pre Vás však pracovníčky na Katastri musia vyhľadať a pripraviť. Preto je možné, že si ho jeden deň vyžiadate a na druhý deň ho budete mať pripravený.

 

Verím, že pre Vás tieto informácie boli prospešné a v článku ste našli, čo Ste o titule nadobudnutia potrebovali zistiť.

 

Ak chcete predať či kúpiť nehnuteľnosť, alebo potrebujete poradiť v oblasti realít, neváhajte sa na mňa obrátiť:

Ing. Štefan Gregor

Licencovaný realitný maklér NARKS

Tel. :      +421 948 311 511

Mail :     gregor@dreamreal.sk

 

Viac informácii, realitných Tipov a zaujímavých nehnuteľnosti na predaj nájdete na mojej facebookovej stránke Reality s Gregorom

Späť na zoznam článkov
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Viac informácií Súhlasím